Gå Norrsken Abisko | Fotokurs Sverige | Fotokurs kalender

Mars, 2023

2023tor16mar(mar 16)00:00sön19(mar 19)00:00Norrsken Abisko00:00 - 00:00 (19) Abisko, Sverige, Abisko Utbildare: Mästerfoto

Fotoresa norrsken i Abisko för att lära dig fotografera norrsken

Mer

Fotokurs beskrivning

Norrsken Abisko

Gå direkt till kurs & anmälan Norrsken Abisko

Fotoresor 2023 – Norrsken Abisko – En av världens bästa platser att fotografera norrsken på är Abisko. Snöklädda landskap, norrsken som pulserar fram över himlen med sina ofta dansande rörelser är en upplevelse i sig.
Ta chansen att fånga norrskenet på bild med landskap som Torneträsk och kringliggande vackra omgivningar. En kväll tar vi liften upp till Aurora sky station som är en toppstation på 900 m.ö.h med vackra vyer över både Torneträsk och Lapporten.

Det är tack vare det torra klimatet som finns här som gör att det är en av världens bästa platser att se norrsken. Just Abisko rankas som en öken på grund av det små mängder nederbörd som faller här varje år, vilket ger större chanser till klar himmel och möjligheterna att se norrsken. Med hjälp av senaste väder och norrskensprognoser så åker vi till motiv som har bäst chanser till norrsken.

Titta gärna in på fler fotoresor 2023.

Tid

16 (Torsdag) 00:00 - 19 (Söndag) 00:00

Plats

Abisko, Sverige

Abisko

Utbildare

Mästerfotohttps://masterfoto.se/kontakt/

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

X